Finnish Business Angels Network
Finnish Business Angels Network
  • Home
  • For Investors
    • Join
    • Local networks
    • Book office
    • Nordic Angel Program
  • For Startups
    • Submit
    • Screening
    • Syndication
    • FAQ
  • Partners
  • Events
    • Bisnesenkeliakatemia
    • Bisnesenkeliaamiainen
    • PitchFinland
  • News
    • Newsletter
  • About
    • Board
    • Resources
    • For Media
    • Finnish Business Angel Exit of the Year
    • Angel Services
    • Ethical rules
    • Historiikki
    • Join Our Team
  • Contact
  • Suomeksi
    • Bisnesenkeli
    • Opas rahoitukseen
    • Kasvuyrityssijoittamisen Haasteet Suomessa
    • Startup Europe
  • Home
  • For Investors
    • Join
    • Local networks
    • Book office
    • Nordic Angel Program
  • For Startups
    • Submit
    • Screening
    • Syndication
    • FAQ
  • Partners
  • Events
    • Bisnesenkeliakatemia
    • Bisnesenkeliaamiainen
    • PitchFinland
  • News
    • Newsletter
  • About
    • Board
    • Resources
    • For Media
    • Finnish Business Angel Exit of the Year
    • Angel Services
    • Ethical rules
    • Historiikki
    • Join Our Team
  • Contact
  • Suomeksi
    • Bisnesenkeli
    • Opas rahoitukseen
    • Kasvuyrityssijoittamisen Haasteet Suomessa
    • Startup Europe

Business angel news

Tappioiden vähentäminen bisnesenkelin pääomasijoitusyhtiössä

3/17/2015

Comments

 
Picture
Pääomasijoitustoimintaan kuuluu, että osa sijoituksista menee pieleen ja syntyy tappioita. Bisnesenkelin tulisi huolehtia siitä että mahdolliset tappiot voidaan hyödyntää veron vähentämisellä voitosta.
Pääomasijoitustoimintaan kuuluu, että osa sijoituksista menee pieleen ja syntyy tappioita. Bisnesenkelin tulisi huolehtia siitä että mahdolliset tappiot voidaan hyödyntää veron vähentämisellä voitosta. On syytä välttää tilannetta jossa on kaksi verotuskategoriaa, tuloverolaki “TVL-kori” ja elinkeinoverolaki “EVL-kori”, koska tappioiden hyödyntäminen vaikeutuu.
 
Kategorisoimalla yhtiösi ns. pääomasijoitusyhtiöksi (ks. alla) varmistat johdonmukaisen verotuksen, jossa osakkeiden luovutusvoitot on verollisia ja luovutustappiot vähennyskelpoisia.
 Vähennyshaasteet verottajan kanssaVerottaja voi katsoa että osa yhtiösi tuloista (kuten sijoitukset julkisesti noteerattuihin yhtiöihin) verotettaisiin TVL:n mukaan ja tappiot (kuten tappiot sijoituksista julkisesti noteeraamattomiin yhtiöihin) EVL:n mukaan siten etteivät tappiot ole vähennyskelpoisia voitoista. Toisaalta EVL:n piirissä ja osakkeiden kuuluvan käyttöomaisuuteen, osakkeiden luovutusvoitto on usein verovapaata. Verovapaissa luovutuksissa on aina vaadittu toiminnallista yhteyttä omistavan osakeyhtiön ja kohdeyhtiön välillä sekä sitä, että kohdeyhtiö hyödyttää omistavan osakeyhtiön varsinaista liiketoimintaa.
 Miksei kaikki EVL:n piiriin?EVL:n mukaan käyttöomaisuuteen kuuluvien osakkeiden luovutushinta ei ole veronalaista tuloa eikä osakkeiden hankintameno vähennyskelpoinen meno, jos osakkeet ovat verovapaasti luovutettavia. Tämä koskee muita yhteisöjä kuin pääomasijoitustoimintaa harjoittavia osakeyhtiöitä. Ei siis ole mahdollista saada vain EVL:n mukaista verotuskohtelua, jolloin kannattaa huolehtia siitä ettei osa tappiosta myöskään kategorisoida siihen eikä niitä siten voi hyödyntää voitoissa. Tähän liittyy myös ajallisia kysymyksiä. Bisnesenkelin yhtiölle tulee yleensä tappiot ensin ja voitot myöhemmin, jolloin tappioiden vähennysoikeus saattaa alentaa verotusta alkuun (mikäli on muitakin tuloja). Onnistumisista irtautuessa saattaa sitten olla mahdollista hyödyntää hankintameno-olettamaa. Vähennyksen aika on myös lyhyempi, eli 5 vuotta EVL-kategoriassa, mutta 10 vuotta TVL-kategoriassa.
 Pääomasijoitusyhtiön määritelmäPääomasijoitusyhtiö on yhtiö, joka hankkii vähemmistöosuuden yrityksistä, joissa on korkea riski ja korkea tuottomahdollisuus sijoittamalla yhtiön oman pääoman sekä tavoitteena irtaantua siitä määräajan kuluessa. Tämä määritelmä ja siihen liittyvä käytäntö on vahvistettu lainsäädännön, verotuskäytännön ja oikeuskirjallisuuden perusteella. Pääomasijoitustoiminnan tunnusmerkkeihin kuuluu lisäksi, että toiminta on suunnitelmallista, jatkuvaa, voittoa tavoittelevaa ja tuloksellista.
 
Pääomasijoitusyhtiölle käyttöomaisuusosakkeiden luovutusvoitot eivät ole verovapaita koska kohdeyhtiön välillä ei ole sellaista toiminnallista yhteyttä, kuten toimimista samalla toimialalla tai tuotantotekijöiden saatavuuden turvaamista. Kohdeyhtiön osakkeet katsotaan pääomasijoittajan käyttöomaisuudeksi (osakkeet pitää olla kirjattuna käyttöomaisuudeksi yhtiön taseessa), koska kasvupotentiaalia omaavien kohdeyhtiöiden osakkeiden hankkiminen, kohdeyhtiöiden toiminnan kehittäminen ja kohdeyhtiön osakkeiden arvon nostaminen sekä kohdeyhtiöosakkeiden myyminen ovat pääomasijoittajan elinkeinotoimintaa. Ennen irtautumistaan kohdeyhtiöstä pääomasijoittaja ei yleensä saa tuottoa, vaan liiketoiminnan tuotto muodostuu kohdeyhtiön osakkeiden myynnistä.
 Vaadi verottajalta korjaustaMikäli verottajalta tulee yllämainitun asian tiimoilta selvityspyyntö tai verottaja ei hyväksy yhtiösi tekemät vähennykset kannattaa aina konsultoida FiBANin yhteisöjäsen KPMG:tä ja tekemään verottajalle vastineen. Ota yhteyttä FiBANin pääasialliseen yhteyshenkilöön Ari Engblomiin (ari.engblom(at)kpmg.fi) ja kerro olevasi FiBANin jäsen.
 
Verottaja on annettava painoarvoa verotuksen johdonmukaisuudelle ja jos asia on tulkinnanvarainen tai epäselvä ja jos verovelvollinen on toiminut vilpittömässä mielessä viranomaisen noudattaman käytännön tai ohjeiden mukaisesti, on asia ratkaistava tältä osin verovelvollisen eduksi, jos ei erityisistä syistä muuta johdu.
 
Jan Oker-Blom
FiBAN ry, Toimitusjohtaja
Comments

    FiBAN news

    FiBAN's news about startup investing.

    Categories

    All
    Bisnesenkeliakatemia
    Bisnesenkeliaktiivisuus
    Finnish Business Angel Activity
    Finnish Business Angel Of The Year
    NordicAngelProgram
    PitchFinland
    Startup Investing
    Startup-sijoittaminen
    Verotus
    Vuoden Bisnesenkeli
    Vuoden Bisnesenkeli Exit

    Archives

    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    June 2014
    May 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011

    RSS Feed

    Categories

    All
    Bisnesenkeliakatemia
    Bisnesenkeliaktiivisuus
    Finnish Business Angel Activity
    Finnish Business Angel Of The Year
    NordicAngelProgram
    PitchFinland
    Startup Investing
    Startup-sijoittaminen
    Verotus
    Vuoden Bisnesenkeli
    Vuoden Bisnesenkeli Exit

Inspiring Private Investments


For Investors

Join
Local networks
Sector groups

For Startups

Submission process
Gust 
Screening
PitchFinland
Syndication

About Us

Contact
Board
Newsletter
Partners
​
Ethical

Events

PitchFinland
Screening
​Bisnesenkeliakatemia
Event Calendar
​

Suomeksi

Bisnesenkeli
Opas rahoitukseen
FiBAN is a Finnish, non-profit association inspiring private startup investing. The network consists of over 640 approved investor members actively seeking new growth companies. 
✕