Finnish Business Angels Network
  • For Business Angels
    • Services by partners
    • Member materials
    • FiBAN Academy
    • Nordic Angel Program
    • FiBAN Follow
    • Ethical rules
    • Book meeting room
    • Join FiBAN
  • For Startups
    • Guide to raising angel investment
    • Submit your startup
    • Our screening process
    • Investment syndication
    • FAQ
  • Events
    • EBAN Helsinki 2019
    • Amsterdam Trip 2019
    • FiBAN Academy
    • FiBAN Breakfast
    • FiBAN Pitch Finland
  • News & Blogs
    • News
    • Newsletter
    • Blog
  • About FiBAN
    • Contact
    • International activity
    • For media
    • FiBAN board
    • Angel Profiles
    • Research
    • FiBAN Honours & Awards
    • FiBAN History
    • GDPR

NEWS

FiBAN ja Grow Up -kasvukilpailu aloittavat yhteistyön

8/27/2015

 
Picture
Etelä-Pohjanmaalla järjestettävä pk-yritysten kehittämisohjelma ja kasvukilpailu Grow Up on pyöräytetty käyntiin.
Etelä-Pohjanmaalla järjestettävä pk-yritysten kehittämisohjelma ja kasvukilpailu Grow Up on pyöräytetty käyntiin. Ilmoittautumisaika kilpailuun on parhaillaan menossa. Kyseessä on jo kolmas perättäinen Grow Up -vuosi. Grow Up tarjoaa määrätietoisen kehittämisen eväitä ja motivaatiota pk-yrittäjille seminaarien, kisan ja pidempikestoisen sparrauksen avulla. Kilpailussa on kaksi sarjaa: aloittaville yrityksille suunnattu Start Up ja vakiintuneille, uutta kasvua hakeville Start Again. Tämän vuoden merkittävin uudistus on FiBANin kanssa käynnistettävä yhteistyö. 


Grow Upin finaalipäivään 21.10.2015 saadaan mukaan uusi pääomasijoittamiseen keskittyvä sparrauslinja. Sparraus järjestetään lisämahdollisuutena sekä tämän että aiempien kisavuosien finalisteille. Pääomasijoittajien sparraukseen otetaan mukaan korkeintaan viisi kasvuhaluista yritystä. Tavoitteena on saada mukaan kolmesta viiteen pääomasijoittajaa.
Aamiainen FiBAN-verkostosta kiinnostuneille
​
– Suomen bisnesenkeliverkosto FiBAN on valtakunnallinen, monissa maakunnissa toimiva kasvuyrittäjyyden edistäjä. Nyt käynnistämme FiBANin toimintoja Etelä-Pohjanmaalla yhteistyössä Grow Up -kilpailun kanssa, kertoo FiBANin Etelä-Pohjanmaan alue-enkeli Keijo Koivu. 


Euroopan parhaana bisnesenkeliverkostonakin palkittu FiBAN tuo maakuntaan näkyvyyttä, kontakteja ja rahoituskierroksia hyville yrityksille. Yksityistä pääomasijoitustoimintaa harjoittavia henkilöitä niin alueelta kuin sen ulkopuoleltakin kutsutaan 16.9.2015 pääomasijoittajien aamiaiselle verkostoitumaan ja keskustelemaan. Aamupalan ohessa esitellään Grow Up -kilpailua ja FiBANin toimintaa.


– FiBANin tavoitteissa on yhteistyö kohti yritysten rahoituskierroksia ja sitä kautta yritysten eteenpäinmeno Suomessa ja globaalisti. Yhteisiin rahoituskierroksiin voisi osallistua maakunnan pääomasijoittajien lisäksi Helsingissä ja muualla Suomessa vaikuttavia pohjalaislähtöisiä FiBAN-enkeleitä. He voisivat muodostaa yhdessä sopivia syndikaatteja, Keijo Koivu visioi. 


FiBAN rakentaa kansallista yhteisvoimaa FiBANin toimitusjohtaja Jan D. Oker-Blom kertoo, että FiBAN on lähtenyt rakentamaan bisnesenkelisijoittamiselle yhtä yhteistä kansallista verkostoa. 


– Suomi on pieni maa. Voitamme paljon sillä, että sijoittajaverkostomme muodostaa laajan ja vahvan järjestön, jota arvostetaan kansainvälisesti. Toimintatapamme luo konkreettisia etuja verrattuna maihin, joissa sijoittajatoiminta on hajautettua. Hankevirrat ja sijoittajaryhmistä koostuvat syndikaatit ovat riittävän laajoja, ja olemme uskottava edunvalvoja sekä Suomen rajojen sisällä että niiden ulkopuolella. 


– Olemme nimittäneet maakuntiin alue-enkeleitä, jotka aktivoivat sopivia henkilöitä verkostoomme. Ainoastaan paikallinen toimija pystyy tehokkaasti ja ajoissa haarukoimaan uusia kiinnostavia firmoja ja mahdollisia bisnesenkeleitä. Etelä-Pohjanmaa on tunnettua yrittäjäseutua, ja olemme huomanneet, että siellä ollaan hieman yliedustettuna hankevirrassa. Vuoden 2014 parhaasta ”exitistä”, eli parhaasta sijoituskohteen myynnistä palkittu vaasalainen Kaj Rönnlund on hänkin pohjalaismaakunnasta, Jan D. Oker-Blom muistuttaa. 


FiBAN on Oker-Blomin mukaan kasvattanut voimakkaasti tehtyjen sijoitusten ja sijoituksia saaneiden yritysten määrää, ja kasvu on ollut voimakasta kaikilla mittareilla. Vahva kasvu on edelleen näköpiirissä. 

– Olemme onnistuneet alentamaan startup-sijoittamisen kynnystä. Bisnesenkeleille verkostoon kuulumisesta on selvää etua. He oppivat toisiltaan ja löytävät toisistaan sijoitusseuraa joko paikallisesti tai toimialoittain. Se merkitsee oman osaamisen täydentymistä ja riskien hajottamista järkeviin mittoihin, Oker-Blom toteaa.
Grow Up -työryhmän puheenjohtajan Tommi Ylimäen mukaan nyt aloitettava yhteistyö FiBANin kanssa on erittäin tervetullut ja pitkään kaivattu lisä alueen elinkeinoelämän kehittämiselle. 
– Etelä-Pohjanmaalla yksityinen pääoma ei ole vielä kovin tuttu yritysrahoituksen muoto. Haluamme pitää sen mahdollisuuksia paljon aiempaa paremmin esillä, Ylimäki toteaa.

Lisätietoja Grow Up –kasvukilpailusta: www.kasvukilpailu.fi
Grow Up -työryhmän puheenjohtaja Tommi Ylimäki tommi.ylimaki@yrittajat.fi, puh. 050 3967 692.
FiBANin Etelä-Pohjanmaan aluekoordinaattori Keijo Koivu keijo.koivu@netikka.fi , puh. 040 7575 402.
FiBANin toimitusjohtaja Jan D. Oker-Blom, jan.oker-blom@fiban.org , puh. 040 5517 551

Tärkeitä Grow Up -päivämääriä 

8.9.               Yleisöseminaari Get the Beat
21.9.–2.10.    Yritysten esittäytymiset valmentajille ja kilpailuraadille
21.10.            Finaalipäivä: finalistien julkistaminen ja valmennusiltapäivä
4.11.              Palkintojenjako


Kilpailun järjestäjät
Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät, Etelä-Pohjanmaan Kauppakamari, Into Seinäjoki Oy, ELY-keskus, SeAMK, Tekes, JoinIn Oy, Myynninmaailma Oy, Mainos- ja muotoilutoimisto Semio Oy, Viestintätoimisto Tenho Yhtiöt Oy sekä Solutum Oy.

Comments are closed.

    FiBAN news

    FiBAN's news about startup investing.

    Categories

    All
    Bisnesenkeliakatemia
    Bisnesenkeliaktiivisuus
    FiBAN Academy
    FiBAN Academy Special
    Finnish Business Angel Activity
    Finnish Business Angel Of The Year
    NordicAngelProgram
    PitchFinland
    Startup Investing
    Startup-sijoittaminen
    Verotus
    Vuoden Bisnesenkeli
    Vuoden Bisnesenkeli Exit

    Archives

    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    June 2014
    May 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011

    RSS Feed

    Categories

    All
    Bisnesenkeliakatemia
    Bisnesenkeliaktiivisuus
    FiBAN Academy
    FiBAN Academy Special
    Finnish Business Angel Activity
    Finnish Business Angel Of The Year
    NordicAngelProgram
    PitchFinland
    Startup Investing
    Startup-sijoittaminen
    Verotus
    Vuoden Bisnesenkeli
    Vuoden Bisnesenkeli Exit



​Inspiring Private Investments


Address: Urho Kekkosen katu 2 C, 00100, Helsinki, Finland
Email: info(at)fiban.org
Phone: +358 20 7350 160
  • For Business Angels
    • Services by partners
    • Member materials
    • FiBAN Academy
    • Nordic Angel Program
    • FiBAN Follow
    • Ethical rules
    • Book meeting room
    • Join FiBAN
  • For Startups
    • Guide to raising angel investment
    • Submit your startup
    • Our screening process
    • Investment syndication
    • FAQ
  • Events
    • EBAN Helsinki 2019
    • Amsterdam Trip 2019
    • FiBAN Academy
    • FiBAN Breakfast
    • FiBAN Pitch Finland
  • News & Blogs
    • News
    • Newsletter
    • Blog
  • About FiBAN
    • Contact
    • International activity
    • For media
    • FiBAN board
    • Angel Profiles
    • Research
    • FiBAN Honours & Awards
    • FiBAN History
    • GDPR